Nasi przedstawiciele

Arkadiusz Czech
Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry

Urodził się w Bobrownikach Śląskich, ale jego przodkowie ze strony Czechów przybyli tu spod Opola. W rodzinie miał kolejarzy i górników, więc jego śląsko-tarnogórski rodowód jest jak najbardziej poprawny :). Edukację rozpoczął od Szkoły Podstawowej nr 11, jest absolwentem tarnogórskiego „Stasia”, wykształcenie zdobył także w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Tarnowskich Górach i Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Zabrzu. Potrafi, choć ostatnio rzadko znajduje na to czas, grać na flecie.

Poza tym, że jest tarnogórzaninem i muzykiem, jest także fizykiem po Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Jako fizyk był nauczycielem w swoim macierzystym i ukochanym „Staszicu”, którym potem przez 15 lat dane mu było kierować jako zastępca dyrektora. Aby robić to lepiej, ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą na Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Obowiązki nauczycielskie i dyrektorskie od 1994 roku łączył z działalnością publiczną: w latach 1994 -1998 był radnym miasta Tarnowskie Góry, potem przez jedną kadencję radnym powiatowym (a także wiceprzewodniczącym rady powiatu), w roku 2002 wrócił do rady miasta jako jej przewodniczący.

W swoim życiu publicznym od zawsze z ostrożnością odnosi się do układów partyjnych. "Praktyka pokazała, że miałem rację: układy i sympatie partyjne nie zawsze idą w parze z potrzebami mieszkańców i lokalnych społeczności. Powiem więcej: partie nie najlepiej służą samorządom. Właśnie dlatego powstała Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego, której jestem członkiem" - mówi.

Z ramienia Inicjatywy Obywatelskiej w wyborach w 2006 został burmistrzem Tarnowskich Gór. Jest nim do dziś. O swojej samorządowej pracy i życiu prywatnym mówi tak: "Czy rządzenie od dziewięciu lat rozwijającym się miastem, które w 2014 osiągnęło rekordowy, liczący grubo ponad 200 mln zł budżet, gdzie powstają nowe boiska, place zabaw, hala sportowa, gdzie buduje się kanalizacja, remontują drogi, szkoły i budują mieszkania komunalne to mój największy życiowy sukces? Nie. Oczywiście jestem z tych osiągnięć dumny, ale przecież od dwudziestu lat jestem szczęśliwym mężem Joanny, nieco krócej jestem też – również szczęśliwym – ojcem Jakuba i Jana. Właśnie to są moje największe sukcesy. Gdybym ich nie miał, nie miałbym motywacji do angażowania się na rzecz miasta".

Wiecej na stronie internetowej www.arkadiuszczech.eu

Przeczytaj blog Burmistrza Arkadiusza Czecha

 

© Inicjatywa obywatelska powiatu tarnogórskiego
Strona finansowana ze środków KW Inicjatywa Obywatelska
projekt i wykonanie: Reklama Tarnowskie Góry